602 631 329

600 850 977

oferty@multideweloper.pl

Rynek Dewelopera

Deweloperski standard

Data: 2013-05-15

Oferty mieszkań na sprzedaż powinny zawierać informacje o standardzie. W wielu z nich spotkasz hasło \\\\\\\"stan deweloperski\\\\\\\". Co to właściwie oznacza? Czy istnieją jakieś normy, które to określają? Czy deweloper ma to kompletną dowolność?

Definicji chyba nikt nie ośmieli się jednoznacznie sformułować. Zwyczajowo mieszkania oddawane do użytku w standardzie deweloperskim, to mieszkania do całkowitego wykończenia, z wylewką betonową na podłodze i tynkami na ścianach, bez tzw. „białego montażu”. Obowiązkowe są drzwi wejściowe, ale już nie wszyscy deweloperzy uważają, że konieczne w standardzie deweloperskim są drzwi wewnętrzne. Dlatego też zawsze warto dokładnie się upewnić, co u konkretnego dewelopera oznacza standard deweloperski, a za co trzeba będzie dopłacić.

Przeważnie stan deweloperski jest zbliżony właśnie do tego opisu. Nie jest to jednak formalna definicja, gdyż takowa nie istnieje. Co ciekawe, standard deweloperski jest popularny przede wszystkim w Polsce i ma swoje korzenie w czasach, kiedy mieszkanie było produktem deficytowym. Zapewne ma to swoje uzasadnienie przede wszystkim w tym, że staliśmy się specjalistami od samodzielnego (a więc i w wielu przypadkach jak najtańszego) wykończenia mieszkania. W krajach zachodnich proponowanie klientom niewykończonego mieszkania nie występuje – taka oferta przypomina raczej sprzedaż samochodu bez poduszek powietrznych i bez wspomagania kierownicy.
Jeszcze pod koniec lat 90-tych część deweloperów miała w ofercie stawkę na wykończenie każdego metra kwadratowego - położenie płytek, paneli, pomalowanie ścian. Niektórzy deweloperzy urządzali też łazienkę, toaletę (tak zwany „biały montaż”) oraz kuchnię - z podstawową zabudową. Z takiego typu rozwiązań część firm zrezygnowała. Dopiero ostatnio deweloperzy oferujący droższy typ mieszkań znów zaczęli zachęcać do zakupu lokali urządzonych pod klucz.
Standard „pod klucz” nie wymaga poświęcenia czasu na długie i czasochłonne poszukiwania materiałów wykończeniowych. Nie ma obawy, że ekipa remontowa nawali, bo tym się martwi deweloper. Klient po prostu wprowadza się do „gotowego” mieszkania. Może mieć nawet zaprojektowane wieszaczki na ręczniki, czy odpowiednio dobrane sztućce.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mieszkanie wykończone pod klucz jest droższe. System wykańczania mieszkania „pod klucz” przez deweloperów ma szczególne znaczenie w czasach, kiedy na rynku brakuje wykwalifikowanych robotników. Klienci, decydujący się na samodzielne wykańczanie mieszkań poświęcają wiele czasu, a także często przepłacają za usługi i zamiast cieszyć się z posiadania nowego mieszkania, pomstują na robotników i przewlekłość prac. Gotowe i wykończone lokale mają jeszcze inne plusy. Wprowadzając się do budynku, mamy pewność, że nie będziemy całymi miesiącami zagłuszani przez pracujące wokół brygady budowlane – pozwoli nam to cieszyć się komfortem mieszkania i choć na chwilę zapomnieć o kredycie hipotecznym. Wprowadzenie się do gotowego mieszkania sprawia, że nie musimy brać urlopów, odrywać się od naszych obowiązków w pracy. Wykończenie mieszkania „pod klucz” jest korzystne jeszcze z jednego względu: finansujemy wykończenie mieszkania za kredyt hipoteczny udzielony na zakup nieruchomości. Jest to znaczące ułatwienie, a także obniża wydatki.
Przy zakupie mieszkania warto więc zrócić uwagę na sposób wykończenia. Może okazać się, że tańsza propozycja będzie wymagała jeszcze sporego wkładu własnego, choćby na zakup i montaż okien i drzwi czy doprowadzenie instalacji. Cena podana w ofertach sprzedaży może być więc myląca.

W obecnej Sytuacji na rynku wielu deweloperów podnosi standard wykończenia jako element wyróżniający ofertę spośród innych. To także budowa pozytywnego wizerunku firmy. Deweloper z Katowic oferuje standard deweloperski tzw. poszerzony. Klient otrzymuje dodatkowo rolety antywłamaniowe, alarm, parapety granitowe. Niektóre firmy wybierają jeszcze inne rozwiązanie. Znając przyzwyczajenia klientów, zamiast wykończenia mieszkań, oferują bogatszą infrastrukturę. Pewien inwestor deklaruje, że zadba o wszelkie udogodnienia na terenie inwestycji. Osiedle będzie zamknięte, oświetlone, z monitoringiem oraz ryneczkiem z fontanną, automatycznym zraszaniem trawników, podziemnymi kubłami na śmieci, a nawet sporych rozmiarów atrakcyjnym parkiem zabaw. Inny deweloper z Bytomia gwarantuje inwestycję w symbiozie tradycyjnej architektury z otaczającą przyrodą, sprzyjającą refleksji i wypoczynkowi.
Coraz silniejsza konkurencja na rynku deweloperskim sprawia, że zastosowanie wysokiej jakości materiałów do wykończenia mieszkań staje się nieuniknione. Pozwala to solidnym firmom na osiąganie wysokich marż i rentowności realizowanych inwestycji. Wykończone mieszkanie to także zbliżanie do rozwiniętych rynków nieruchomości Europy Zachodniej.

 

Monika Łupińska-Duda

KLAUZULA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA ZBIERANIA DANYCH OSOBOWYCH, OD OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ I PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH PRZEZ FIRMY:.
 1. OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z/s w Wejherowie
 2. Lukmar System Maria Wiśniewska z/s w Wejherowie
współpracujących ze sobą na podstawie umowy o współpracy w ramach projektu multideweloper.

Na podstawie art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (Dz. U. UE z 2016 r., L 119 s.1), poniżej przedstawiamy Państwu informacje i zasady przetwarzania danych osobowych osób fizycznych przez w/w firmy.

I. WSPÓŁADMINISTRATORAMI PAŃSTWA DANYCH OSOBOWYCH SĄ:
 1. Pani Katarzyna Biedrzycka prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą:
  OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z siedzibą w Wejherowie
  ul. Sobieskiego 229/4,
  e-mail: oferty@multideweloper.pl
  tel.: 602-631-329, 600-850-977
 2. Pani Maria Wiśniewska prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą:
  Lukmar System Maria Wiśniewska z siedzibą w Wejherowie, ul. Jakuba Wejhera 20/21,
  e-mail: oferty@multideweloper.pl
  tel. 602-631-329, 600-850-977
II. WSPÓLNE UZGODNIENIA POMIĘDZY WSPÓŁADMINSTRATORAMI

Współadministratorzy współpracują ze sobą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w zakresie umowy o współpracy w ramach projektu Multideweloper. W ramach prowadzonej współpracy, udostępniają sobie oraz wspólnie administrują danymi osobowymi podmiotów danych na zasadzie umowy o wspólnym administrowaniu danymi osobowymi. Treść uzgodnień między Współadministratorami (umowa o współpracy w ramach projektu multideweloper, umowa o wspólnym administrowaniu danymi osobowymi) jest dostępna do wglądu w siedzibie administratora danych osobowych: OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z siedzibą w Wejherowie, ul. Sobieskiego 229/4.

W ramach umowy o współadministrowanie danych osobowych osób fizycznych zawartych pomiędzy Współadministratorami uzgodniony został następujący zakres odpowiedzialności dotyczącej wypełniania obowiązków wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO):

 1. Każdy ze Współadministratorów jest odpowiedzialny za wykonywanie obowiązku informacyjnego.
 2. Każdy ze Współadminiatratorów jest odpowiedzialny za umożliwienie wykonywania praw osób, których dane osobowe dotyczą.
 3. Każdy ze Współadministratorów ma prawo do pozyskiwania danych osobowych, ich przeglądania, udostępniania, dostępu do udostępnionych danych osobowych.
 4. Firma OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z/s w Wejherowie przechowuje, zabezpiecza, archiwizuje, utrwala, organizuje, porządkuje, usuwa dane osobowe.

Treść uzgodnień między Współadministratorami (umowa o współpracy w ramach projektu Multideweloper, umowa o wspólnym administrowaniu danymi osobowymi) jest dostępna do wglądu w siedzibie Administratora Danych Osobowych: OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z siedzibą w Wejherowie, ul. Sobieskiego 229/4.

III. PUNKT KONTAKTOWY

Współadministratorzy uzgodnili wspólny punk kontaktowy, z którym można się skontaktować w sprawie ochrony swoich danych osobowych przez e- mail: oferty@multideweloper.pl lub pisemnie na adres siedziby Współadministratora - OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z siedzibą w Wejherowie, ul. Sobieskiego 229/4.

IV. CEL I PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

Państwa dane osobowe przetwarzane będą w następujących celach:

na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a w zw. z art. 6 ust. 1 lit. b w zw. z art. 6 ust. 1 lit. c w zw. z art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Państwa dane osobowe pochodzą z następującego źródła: bezpośrednio od Państwa, przy wypełnianiu stosownego formularza w formie papierowej bądź elektronicznej na stronie internetowej administratora danych osobowych.

Współadministratorzy Danych Osobowych nie przewidują przetwarzania Państwa danych osobowych w innym celu/celach niż określony w pkt IV niniejszej informacji. W przypadku przetwarzania Państwa danych osobowych w celu innym niż określony w pkt IV niniejszej informacji, zostaną Państwo poinformowani oddzielnym pismem.

V. KATEGORIE DANYCH OSOBOWYCH

Przetwarzane będą następujące kategorie Państwa danych osobowych:

VI. ODBIORCY DANYCH OSOBOWYCH

Odbiorca przekazywanych przez Państwa danych osobowych są:

Współadministratorzy przetwarzają dane osobowe użytkowników odwiedzających profile Współadministratorów prowadzone w mediach społecznościowych (Facebook). Dane te są przetwarzane wyłącznie w związku z prowadzeniem profilu - w tym celu informowania użytkowników o aktywności Współadministratorów oraz promowania różnego rodzaju wydarzeń, usług oraz produktów, a także w celu komunikacji z użytkownikami za pośrednictwem funkcjonalności dostępnych w mediach społecznościowych. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych w w/w celu jest uzasadniony interes administratora danych osobowych – art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), polegający na promowaniu własnej marki oraz budowaniu i utrzymaniu społeczności związanej z marką.

VII. PRZEKAZYWANIE DANYCH OSOBOWYCH DO PAŃSTW TRZECICH

Współadministratorzy Danych Osobowych nie przewidują przekazania Państwa danych osobowych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych. W przypadku zamiaru przekazania Państwa danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, zostaną Państwo poinformowani oddzielnym pismem.

VIII. ZAUTOMATYZOWANE PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Współadministratorzy Danych Osobowych nie przewidują zautomatyzowanego podejmowania decyzji ani profilowania w oparciu o otrzymanie od Państwa dane osobowe.

IX. CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH OSOBOWYCH

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu, w jakim dane osobowe są przetwarzane. Okres, przez który Państwa dane osobowe będą przechowywane, jest obliczany na podstawie następujących kryteriów:

W związku z powyższym, dane osobowe będą przechowywane przez Współadministratorów do czasu zakończenia działań podejmowanych na Państwa żądanie przed zawarciem stosownej umowy, do czasu wykonywania obowiązków umownych lub ustawowych, odwołania udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych, upływu okresu przedawnienia wynikających z zawartych umów, nie więcej jednak niż 10 lat (art. 118 Kodeksu cywilnego) od daty wymagalności danego roszczenia.

X. PRAWA OSÓB, KTÓRYCH DANE OSOBOWE DOTYCZĄ

Mają Państwo prawo do:

XI. PRAWO DO WNIESIENIA SKARGI DO ORGANU NADZORCZEGO

Współadministratorzy Danych Osobowych informują, że mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie, 00-193 Warszawa, ul. Stawki 2.

NIE TERAZ ZGADZAM SIĘ
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ