602 631 329

600 850 977

oferty@multideweloper.pl

Rynek Dewelopera

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? 10 kroków do udanej transakcji

Data: 2015-08-24

Wszystko zaczyna się w głowie – każdy proces, każda zmiana, każda inspiracja. Tak samo się dzieje, gdy w grę wchodzi zakup mieszkania. Najpierw trzeba po prostu uzmysłowić sobie tę potrzebę. A co dalej?

Decyzja  o zakupie mieszkania potrafi spędzić sen z powiek. Jest jednak prosty sposób na bezstresowe poradzenie sobie z każdym kolejnym etapem – wystarczy odpowiednie przygotowanie.

Specjaliści firmy White Stone Development opracowali 10 kroków do przeprowadzenia udanej i bezpiecznej transakcji z deweloperem.

1.    Decyzja o kupnie
Kupić czy wynająć? Takie pytania – w odpowiednim momencie – zadaje sobie każdy. Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź, ale podjęcie decyzji okazuje się konieczne.
Dziś młodzi ludzie najczęściej wybierają mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od deweloperów. Być może czeka się na nie nieco dłużej, jednak inwestor ma wtedy możliwość stworzenia swojego domu od podstaw, według własnych zasad. A to w czasach królującego indywidualizmu bardzo ważne.

2.    Zapoznanie się z ustawą deweloperską
W 2012 roku w życie weszła ustawa, której celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim inwestorom. Zapoznanie się z jej założeniami to krok do efektywnej transakcji z deweloperem. Dlaczego? Ponieważ będziesz doskonale wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Taka wiedza zapewnia komfort psychiczny i dzięki niej stajesz się dużo pewniejszy podczas rozmów.

Poniżej kilka podstawowych założeń ustawy:
•    obowiązkowe jest zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego,
•    możliwe jest powiązanie kolejnych wpłat z zakończeniem poszczególnych etapów budowy,
•    w umowie można zastrzec kary za opóźnienia,
•    inwestor ma również prawo umieścić w umowie zapis o ewentualnym odstąpieniu od umowy w przypadku, gdy nie dostanie on kredytu od banku.

3.    Lokalizacja i wyszukiwanie informacji

Wybór lokalizacji to niejednoznaczna i trudna sprawa. Oczywiście – Twoja aktualna sytuacja ma wpływ na decyzje, ale nie powinna być jedynym czynnikiem. Wyobraź sobie siebie za 5 lat. Znajdujesz się w tym samym miejscu czy może coś uległo zmianie? Podobnie jest z nieruchomościami. Szukając idealnego miejsca do mieszkania, weź pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób dowiesz się, czy:

•    dane miejsce będzie się rozwijać,
•    w okolicy mają pojawić się drogi ekspresowe, tory kolejowe lub spalarnie śmieci,
•    planowane są budowy przedszkoli, szkół oraz przychodni.

Idealnym przykładem inwestycji tego typu jest wciąż rozwijające się Miasteczko Wilanów, które jeszcze kilka jeszcze kilka lat temu nie tętniło życiem tak jak dziś. Kolejne inwestycje firm deweloperskich – np. ZORA Wilanów – sprawiają, że Wilanów staje się najlepszym miejscem do życia.

4.    Wybór dewelopera
Bardzo często zdarza się, że w jednej lokalizacji swoje inwestycje realizuje jednocześnie kilka firm deweloperskich. Co wtedy? To czas na przeprowadzenie kolejnego researchu, tym razem skoncentrowanego wokół deweloperów. Szukając informacji na ich temat, weź pod uwagę następujące rzeczy:
•    doświadczenie,
•    sytuację finansową firmy,
•    opinie klientów,
•    zrealizowane projekty oraz ich ocenę.

Pamiętaj jednak o tym, by wszelkie informacje znalezione w internecie zweryfikować i upewnić się co do ich prawdziwości.

5.    Sposób finansowania
Kupno mieszkania wiąże się z kosztami różnego typu – jak im sprostać? Najczęstszym wyjściem jest oczywiście kredyt w banku. Wciąż jednak niewiele osób wie, że firmy deweloperskie – zdając sobie sprawę z potrzeb klientów – nawiązują np. współpracę z bankami lub profesjonalnymi firmami brokerskimi. Dzięki temu mogą zagwarantować wszystkim indywidualne podejście do sprawy oraz pomoc w negocjowaniu obniżenia oprocentowania.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? 10 kroków do udanej transakcji
Decydując się na kupno mieszkania w ZORA Wilanów, modernistycznej inwestycji w miasteczku Wilanów, inwestor otrzymuje np.:
•    pakiet deweloperski,
•    oferty cenowe z najniższą marżą na rynku.

6.    Wybór mieszkania
Jeśli wybrałeś już dewelopera oraz lokalizację i wiesz, na wydanie jakiej sumy możesz sobie pozwolić, nadszedł czas na wybór mieszkania oraz jego metrażu. Pomyśl o tym jako o inwestycji w przyszłość. Zastanów się, czego oczekujesz od życia, jak chcesz się rozwijać i wtedy wybierz mieszkanie, które sprosta tym planom.

7.    Podpisanie umowy
Ostatnia prosta to złożenie podpisu pod dokumentem – zawarcie umowy. To w niej dla bezpieczeństwa obu stron powinny być zawarte wszystkie najważniejsze elementy umowy, np.: charakter drogi dojazdowej i garażu, zapis o jakości klatek schodowych, jakości tarasów, obecności podwórka oraz placu zabaw. Nie są to jednak najważniejsze wytyczne, które powinny się znaleźć w umowie. Liczą się bowiem ustalenia dotyczące:
•    wykończenia mieszkania,
•    sposobu pomiaru powierzchni,

Wszelkie dane zawarte w umowie zobowiązują obie strony i są podstawą do ewentualnego dochodzenia swoich racji. Dlatego pamiętaj – im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej chronione są Twoje interesy.

8.    Odbiór kluczy
Niemal na końcu drogi czekają na Ciebie jeszcze odbiór techniczny (polegający na sprawdzeniu wykonania projektu) oraz odbiór lokalu (spisanie liczników i przekazanie kluczy).

Tu konieczna jest wiedza z zakresu budownictwa. Tylko dzięki niej będzie można określić stopień zgodności realizacji z projektem. Obawiasz się, że Twoje wiadomości branżowe są zbyt małe? Spokojnie! Na odbiór możesz zabrać ze sobą obiektywnego, niezwiązanego z tą konkretną budową fachowca – dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystko przebiegło zgodne z planem, zostało prawidłowo wykonane i posłuży przez lata. Nie bój się też zadawania pytań. Do obowiązków dewelopera należy udzielenie ci jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi. Korzystaj z tego prawa.

9.    Wykończenie mieszkania
Na samym kupnie mieszkania nie kończą się wydatki. W tym miejscu warto pamiętać, że stan deweloperski nie oznacza wykończenia pod klucz. I o ile w umowie nie został zawarty punkt dotyczący oddania mieszkania gotowego do zamieszkania, to nie można oczekiwać tego od dewelopera.

Stan deweloperski to przede wszystkim:
•    ocieplone ściany,
•    zamontowane instalacje kanalizacyjne, wodne, grzewcze.

Co istotne, firmy deweloperskie mogą pomóc także w procesie wykończeniowym, np. poprzez rozpoczęcie współpracy z firmami zajmującymi się aranżacją i wykończeniem wnętrz, dzięki czemu na inwestora czekają atrakcyjne rabaty.

10.    Zamieszkanie
Coś się kończy, coś zaczyna. Tak można najprościej określić ostatni etap. Koniec budowy, odebranie kluczy, wykończenie mieszkania – wszystko to prowadzi do zamieszkania we własnych czterech kątach. Z daleka od miejskiego zgiełku, wśród zielonych parków w nieustannie rozwijającej się, prestiżowej dzielnicy dużego miasta.

Źródło: www.kafeteria.pl

KLAUZULA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA ZBIERANIA DANYCH OSOBOWYCH, OD OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ I PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH PRZEZ FIRMY:.
 1. OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z/s w Wejherowie
 2. Lukmar System Maria Wiśniewska z/s w Wejherowie
współpracujących ze sobą na podstawie umowy o współpracy w ramach projektu multideweloper.

Na podstawie art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (Dz. U. UE z 2016 r., L 119 s.1), poniżej przedstawiamy Państwu informacje i zasady przetwarzania danych osobowych osób fizycznych przez w/w firmy.

I. WSPÓŁADMINISTRATORAMI PAŃSTWA DANYCH OSOBOWYCH SĄ:
 1. Pani Katarzyna Biedrzycka prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą:
  OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z siedzibą w Wejherowie
  ul. Sobieskiego 229/4,
  e-mail: oferty@multideweloper.pl
  tel.: 602-631-329, 600-850-977
 2. Pani Maria Wiśniewska prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą:
  Lukmar System Maria Wiśniewska z siedzibą w Wejherowie, ul. Jakuba Wejhera 20/21,
  e-mail: oferty@multideweloper.pl
  tel. 602-631-329, 600-850-977
II. WSPÓLNE UZGODNIENIA POMIĘDZY WSPÓŁADMINSTRATORAMI

Współadministratorzy współpracują ze sobą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w zakresie umowy o współpracy w ramach projektu Multideweloper. W ramach prowadzonej współpracy, udostępniają sobie oraz wspólnie administrują danymi osobowymi podmiotów danych na zasadzie umowy o wspólnym administrowaniu danymi osobowymi. Treść uzgodnień między Współadministratorami (umowa o współpracy w ramach projektu multideweloper, umowa o wspólnym administrowaniu danymi osobowymi) jest dostępna do wglądu w siedzibie administratora danych osobowych: OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z siedzibą w Wejherowie, ul. Sobieskiego 229/4.

W ramach umowy o współadministrowanie danych osobowych osób fizycznych zawartych pomiędzy Współadministratorami uzgodniony został następujący zakres odpowiedzialności dotyczącej wypełniania obowiązków wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO):

 1. Każdy ze Współadministratorów jest odpowiedzialny za wykonywanie obowiązku informacyjnego.
 2. Każdy ze Współadminiatratorów jest odpowiedzialny za umożliwienie wykonywania praw osób, których dane osobowe dotyczą.
 3. Każdy ze Współadministratorów ma prawo do pozyskiwania danych osobowych, ich przeglądania, udostępniania, dostępu do udostępnionych danych osobowych.
 4. Firma OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z/s w Wejherowie przechowuje, zabezpiecza, archiwizuje, utrwala, organizuje, porządkuje, usuwa dane osobowe.

Treść uzgodnień między Współadministratorami (umowa o współpracy w ramach projektu Multideweloper, umowa o wspólnym administrowaniu danymi osobowymi) jest dostępna do wglądu w siedzibie Administratora Danych Osobowych: OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z siedzibą w Wejherowie, ul. Sobieskiego 229/4.

III. PUNKT KONTAKTOWY

Współadministratorzy uzgodnili wspólny punk kontaktowy, z którym można się skontaktować w sprawie ochrony swoich danych osobowych przez e- mail: oferty@multideweloper.pl lub pisemnie na adres siedziby Współadministratora - OPTIMUS Nieruchomości i Finanse Katarzyna Biedrzycka z siedzibą w Wejherowie, ul. Sobieskiego 229/4.

IV. CEL I PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

Państwa dane osobowe przetwarzane będą w następujących celach:

na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a w zw. z art. 6 ust. 1 lit. b w zw. z art. 6 ust. 1 lit. c w zw. z art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Państwa dane osobowe pochodzą z następującego źródła: bezpośrednio od Państwa, przy wypełnianiu stosownego formularza w formie papierowej bądź elektronicznej na stronie internetowej administratora danych osobowych.

Współadministratorzy Danych Osobowych nie przewidują przetwarzania Państwa danych osobowych w innym celu/celach niż określony w pkt IV niniejszej informacji. W przypadku przetwarzania Państwa danych osobowych w celu innym niż określony w pkt IV niniejszej informacji, zostaną Państwo poinformowani oddzielnym pismem.

V. KATEGORIE DANYCH OSOBOWYCH

Przetwarzane będą następujące kategorie Państwa danych osobowych:

VI. ODBIORCY DANYCH OSOBOWYCH

Odbiorca przekazywanych przez Państwa danych osobowych są:

Współadministratorzy przetwarzają dane osobowe użytkowników odwiedzających profile Współadministratorów prowadzone w mediach społecznościowych (Facebook). Dane te są przetwarzane wyłącznie w związku z prowadzeniem profilu - w tym celu informowania użytkowników o aktywności Współadministratorów oraz promowania różnego rodzaju wydarzeń, usług oraz produktów, a także w celu komunikacji z użytkownikami za pośrednictwem funkcjonalności dostępnych w mediach społecznościowych. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych w w/w celu jest uzasadniony interes administratora danych osobowych – art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), polegający na promowaniu własnej marki oraz budowaniu i utrzymaniu społeczności związanej z marką.

VII. PRZEKAZYWANIE DANYCH OSOBOWYCH DO PAŃSTW TRZECICH

Współadministratorzy Danych Osobowych nie przewidują przekazania Państwa danych osobowych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych. W przypadku zamiaru przekazania Państwa danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, zostaną Państwo poinformowani oddzielnym pismem.

VIII. ZAUTOMATYZOWANE PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Współadministratorzy Danych Osobowych nie przewidują zautomatyzowanego podejmowania decyzji ani profilowania w oparciu o otrzymanie od Państwa dane osobowe.

IX. CZAS PRZECHOWYWANIA DANYCH OSOBOWYCH

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu, w jakim dane osobowe są przetwarzane. Okres, przez który Państwa dane osobowe będą przechowywane, jest obliczany na podstawie następujących kryteriów:

W związku z powyższym, dane osobowe będą przechowywane przez Współadministratorów do czasu zakończenia działań podejmowanych na Państwa żądanie przed zawarciem stosownej umowy, do czasu wykonywania obowiązków umownych lub ustawowych, odwołania udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych, upływu okresu przedawnienia wynikających z zawartych umów, nie więcej jednak niż 10 lat (art. 118 Kodeksu cywilnego) od daty wymagalności danego roszczenia.

X. PRAWA OSÓB, KTÓRYCH DANE OSOBOWE DOTYCZĄ

Mają Państwo prawo do:

XI. PRAWO DO WNIESIENIA SKARGI DO ORGANU NADZORCZEGO

Współadministratorzy Danych Osobowych informują, że mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie, 00-193 Warszawa, ul. Stawki 2.

NIE TERAZ ZGADZAM SIĘ
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ